Sokan és sok jót mondanak a babaúszásról. A csecsemőhöz legközelebb álló közeg a víz, a lebegés érzése. Ennek okán nagyon is mosolygós babákat fogsz látni az úszáson. Mielőtt azonban belemerülnénk, hogy a mosolyokon kívül, miért érdemes úszni egy babának, célszerű megnézni ennek a feltételeit.
• A fertőzés veszélye miatt 3 hónapos kor alatt nem érdemes elkezdeni, hiszen ekkor a baba immunrendszere még gyengécske. • Az úgynevezett „búvárreflex” viszont 4-7 hónapos kor körül elfelejtődik. Így a kezdést a két időpont közé érdemes tenni. • Ha az esti fürdetésnél azt látod, hogy csecsemőd nem élvezi, nem mozog reflex szerűen a vízben, ne gondolj arra, hogy a babaúszás ezt megoldja • Gyermekorvosod szakvéleményét kérd ki, hogy nincs-e valami egyéb ok, amiért ő nem javasolja az úszást
Mi történik a vízben?
Próbaképpen szakember segítségével kipróbálhatod, hogy miként fog babád viselkedni az úszásnál. Erre a kádúszásnál van lehetőség. Az alap reflexe minden gyermeknek, hogy ha feje víz alá kerül, nem vesz levegőt. A kezével és a lábával pedig neki áll kalimpálni.
Babaúszás előnyei
• Fejleszti a babák koordinációs képességét. • A tüdő kapacitást növeli. • Izomzatot épít úgy, hogy az ízületeket kíméli. • A szívet erősíti. • Kitűnő családi program, ha jól szervezed az időket a család többi tagja is bevonható. • A babáknak a víz biztonságos közeg, hiszen a magzatvízben történő lebegésre emlékezteti. • A babaúszáson a kicsik elfáradnak, így utána lévő órákban esetleg magadra, az elintézendő feladataidra is tudsz időt fordítani. • A több éves tapasztalatok, azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akik járnak babaúszásra későbbiekben a kapcsolatteremtő készségben, a reakció időben és a teljesítményeikben is jobbak, mint kortársaik.
Mit tegyünk, amikor elhatározzuk, hogy babaúszásra járunk?
1. Mint az írásom elején jeleztem, hogy szakemberek, mint háziorvos, úszásoktató véleményét kérjük ki. 2. A szokásos uszodai felszereléseken kívül (fürdőruha, papucs, törölköző, sapka) szerezzünk be úszópelenkát a kicsinek. 3. Úszóbérlet vagy belépő megvásárlása. 4. Célszerű a baba igényeihez igazodva eljárni úszásoktatásra. Ha több alkalmat kihagyunk, esetleg a baba nehezebben szokik vissza.
Babaúszás gyakorlatok:
1. Bemelegítés szárazföldön. Ez masszírozással a baba végtagjainak átmozgatása lehet. Esetleg lehet alkalmazni a baba-mama tornán már elsajátított gyakorlatokat, így a mami is bemelegít. Mindig legyünk gyermekünk közelében, egy pillanatra se vegyük le babánkról a szemünket. Ezzel gyermekünk biztonságérzetét növeljük, és azonnal tudunk segíteni, ha esetleg probléma adódna.
2. Az első a munka: ÚSZÁS Ilyen jellegű gyakorlat, hogy cikk-cakk-ban a víz felszínén húzzuk a babát.
3. Második munkafolyamat: IMITÁLT MERÜLÉS Az úszást gyakorolva gyermekünket locsoljuk vízzel, főként a fejét és arcát. Később engedjük, hogy néhány másodpercre az arcát a vízbe tegye.
4. Harmadik munkafolyamat: VALÓDI MERÜLÉS Kiemeljük a babánkat és, mintha delfin lenne, egy kisebb távon a víz alatt húzzuk. Később jön a függőleges merülés, ilyenkor szemükre fújunk, hogy csukják be, majd függőlegesen a vízbe merülünk vele. Fontos, hogy vezényszavakat használjuk, mind arra, amikor úszunk, mind arra, amikor merülünk. Így hosszabb távon, a szavakat ismételve tudunk a vízben közösen „játszani” gyermekünkkel. Tudni fogja, mikor kell a szemét becsukni, levegőt venni.
5. Levezető gyakorlatok, játékok a vízben: Ilyenkor közösen tornázunk, ölünkbe véve, karját, lábát nyújtjuk, felhúzzuk. Esetleg olyan gyakorlatokat is megcsinálhatunk, amik vízben is jól gyakorolhatóak a baba-mama tornából. Közös játék a többi babával, körbe állva, párban dolgozva. Ezekre nagyon jó ötletei vannak az oktatóknak. Ezzel a reakció időket, a szocializációs készséget is erősítjük a gyermekeinkben.
Kell félni a vízben elkapható betegségek miatt?
Általában nem történnek fertőzések, mert az uszodák nagy gondot fordítanak a víz minőségére, és ha betartjuk a három hónapos kort, akkor már az immunrendszer is erősebb. Érdemes figyelni arra, hogy az öltözőben kellemes legyen az idő, és hogy alaposan megszárított gyermekkel menjünk ki. Ezek a megfázás miatt nagyon fontosak.
Ha hidegnek érezzük a víz hőmérsékletét, azt jelezzük, mert az is megfázás forrása lehet. Ha esetleg valamilyen fertőzést mégis elkapnánk, azonnal forduljunk orvoshoz, és hagyjuk ki az úszást a teljes gyógyulásig. Szoptatós anyukáknak nem feltétlen tesz jót a hideg víz, így javaslom, hogy ebben az időszakban esetleg apukával járjon a baba úszni. Ezen tudnivalók figyelembe vételével, azt hiszem érdemes a babaúszást gyakorolni, mert remek szórakozás mindenki számára, és így akár családunk más tagjai is közelebb kerülhetnek a babához.
Szeretnéd segíteni a babád mozgásfejlődését?
Akkor ez a baba párna Neked készült!
|