Csecsemő alvási problémák |
Az újszülöttek valódi „alvógépek”, naponta tizenhat-tizenhét órát alvással töltenek, bár vannak olyan csecsemők is, akiknek elegendő a tíz-tizenkét óra is. Általában három-négy órás szakaszokban alszanak, majd egy-két órát ébren vannak. A fejlődő csecsemő számára nagyon fontos az alvás, a növekedés feltétele.
Azonban az ébrenléti ciklusok sok esetben nem kapcsolódnak a szülők nappal-éjszaka ciklusaihoz, az újszülöttek alvását és ébrenlétét még nem befolyásolja a fény és a sötétség, ezért éjjel is felébrednek és sírnak, s ez oda vezethet, hogy az anya állandóan kialvatlan. Ezért meg kell próbálni kihasználni azt az időt a pihenésre, akár napközben is, amikor a baba alszik. Három hónapos korra már a legtöbb csecsemő az éjszakai órákban alszik többet egyhuzamban és az ébrenléti szakaszai inkább a nappali időszakra esnek. Az alvásidő pedig fokozatosan csökken, ahogy a baba növekszik.
A csecsemő alvását azonban több dolog is megzavarhatja. Az egyik az újszülöttkori kólika, amely csillapíthatatlan görcsök ismétlődése. Az ilyen baba napközben teljesen jól van, majd késő délután, illetve az esti órákban keservesen sír, akkor is, ha minden szükségét kielégítették. Amíg a roham tart, felhúzza a lábát, arca eltorzul, esetleg megmerevedik, s közben keservesen sír, akár órákig is. A kólika oka ismeretlen, van, aki úgy véli, hogy a belek késedelmes fejlődésével áll kapcsolatban. Nem rögtön a születéskor tapasztalhatjuk, hanem csak a tíz-tizenegyedik naptól, s úgy négy hónapos kor körül elmúlik. Csecsemő alvási problémákAlvási problémát okozhat a tehéntej-allergia is. Ebben az esetben is nyugtalan a csecsemő, jelentkezhet még tünetként hányás, erős hasmenés és puffadás is, de nem minden esetben. Ezek a babák nehezen alszanak el és sokszor felébrednek. Ebben az esetben a gyermekorvoshoz kell fordulni, aki javasolni tud olyan tápszert, amely nem tartalmaz tehéntejfehérjét. Anyatejes táplálás esetén természetesen nem alakul ki allergia. Azonban jó, ha az anya odafigyel az étrendjére. Esetleg érdemes elkerülni az anyának olyan ételek fogyasztását, amitől a babánál puffadás jelentkezik.
A sírással ismétlődő éjjeli ébredés oka lehet még a túltáplálás is. Ha minden éjjeli felébredésnél megetetjük a babát, ez könnyen előfordulhat. Hat hónaposnál idősebb gyermeknek már nem biztos, hogy szüksége van az éjszakai etetésre. A visszaalvást egy ekkora babánál már próbáljuk meg inkább megnyugtató testi érintéssel, simogatással, nyugtató szavakkal elérni. Ha a pelenka teljesen nedves, átázott, az is zavarhatja a nyugodt alvást, felébresztheti a babát, érdemes ezt is megnézni és szükség esetén lecserélni.
Gyakran felébredő baba esetén felmerül az együttalvás, mint megoldás. Ezt mindenkinek egyénileg kell mérlegelnie, tud-e nyugodtan aludni, ha a baba is az ágyban alszik, mennyire tudják a szülők biztosítani így egymás számára a megfelelő figyelmet és gyöngédséget. Van, aki attól tart, hogy ha együtt alszanak, a baba esetleg megfulladhat, mert véletlenül ráfekszenek.
Együtt alvás esetén célszerű néhány gyakorlati tanácsot szem előtt tartani:
Szeretnéd látni, hogy a babád hason játszik? Használj Te is Pocifix babapárnát!Olvass róla többet itt!
|
Pocifix baba-mama párna
Kismamák véleménye
„Nagyon meg vagyok elégedve a párnával, igazán megérte az árát, nagyon kényelmes vele aludni vagy pihenni. Másoknak is csak ajánlani tudom!”
Eőryné Mezei Orsolya, Visegrád
Olvasd el a többi kismama véleményét is a Pocifix baba-mama párnáról >>>
Orvosi szakvélemények a párnáról:
Dr. Kassai Enikő szülész-nőgyógyász szakorvos:
"Mivel 4 gyermek anyukája vagyok, megtapasztaltam, hogy a pihenés rendkívül fontos a terhesség egész ideje alatt. A Pocifix kismama-baba párna használata segít abban, hogy a kényelem és nyugalom meglegyen, baba mama számára egyaránt. Olvasd el a többi orvos véleményét is a Pocifix párnáról >>>